R7201406XXOO
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GP 1.4KV 600A DO200AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R7201406XXOO PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
Current - Average Rectified (Io):600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.15 V @ 1500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):7 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1400 V