SCHS7500
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 7.5KV 2A AXIAL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SCHS7500 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):7500 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:9.2 V @ 3 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):2.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 7500 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
US2D-HF
US2D-HF
RECTIFIER ULTRA FAST RECOVERY 20
HSB83JTL-E
HSB83JTL-E
DIODE FOR HIGH VOLTAGE SWITCHING
VS-240U80DM16
VS-240U80DM16
DIODE GEN PURP 600V 320A DO205AB
SCHS7500
SCHS7500
DIODE GEN PURP 7.5KV 2A AXIAL