CUS10I40A(TE85L,QM
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A US-FLAT
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CUS10I40A(TE85L,QM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:490 mV @ 700 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:60 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:35pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-76, SOD-323
Supplier Device Package:US-FLAT (1.25x2.5)
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)