W2899MC480
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
W2899MC480 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):4800 V
Current - Average Rectified (Io):2899A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.9 V @ 8600 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):48 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 4800 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AC, K-PUK
Supplier Device Package:W54
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 160°C