R6201250XXOO
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GP 1.2KV 500A DO200AA R62
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R6201250XXOO PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 800 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):11 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1200 V