R7221008ESOO
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1KV 800A DO200AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R7221008ESOO PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):800A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.65 V @ 1500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package:DO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
A330PB
A330PB
DIODE GEN PURP 1.2KV 1200A DO200
BYM12-100HE3_A/I
BYM12-100HE3_A/I
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB
ES 1V0
ES 1V0
DIODE GEN PURP 400V 700MA AXIAL
1017C
1017C
TRANSFORMER PULSE 1:1 .8MH
IS9T613MTC06
IS9T613MTC06
TEMP PROBE INTRINSIC SAFE IMMER
DY075-1
DY075-1
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 75W
R7221008ESOO
R7221008ESOO