D1230N12TXPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 1230A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
D1230N12TXPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):1230A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.063 V @ 800 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AA, A-PUK
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 180°C