JANTX1N5415
Description
DIODE GEN PURP 50V 3A AXIAL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
JANTX1N5415 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500/411
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 9 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:B, Axial
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C