FCF10A20
Manufacturer
KYOCERA Corporation
VIGOR # :
Description
DIODE FAST RECOVERY 200V 10A TO-
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FCF10A20 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:980 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220 Full-Mold
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C