STTH30AC06FP
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STTH30AC06FP PDF
Type Description
Series:ECOPACK®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.95 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)