FR70BR05
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP REV 100V 70A DO5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FR70BR05 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 70 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package:DO-5
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RU 3AMV
RU 3AMV
DIODE GEN PURP 600V 1.5A AXIAL
UPS3200E3/TR13
UPS3200E3/TR13
DIODE SCHOTTKY 3A 200V POWERMITE
UES2601
UES2601
RECTIFIER
CABLE ASSY 5.5X2.1MM M/F 20'
1421
WHEEL 60X8MM PAIR - RED
1011
RETAIL PACK - EASY BUILD TIMER K
FR70BR05
FR70BR05