VS-70HFR30
Description
DIODE GEN PURP 300V 70A DO203AB
DataSheet
VS-70HFR30 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 220 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Supplier Device Package:DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 180°C