W1185LC420
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
W1185LC420 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):4200 V
Current - Average Rectified (Io):1185A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.4 V @ 2420 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 mA @ 4200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package:W4
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 160°C