RB511VM-40TE-17
Description
RB511VM-40 IS SUPRT LOW VF
DataSheet
RB511VM-40TE-17 PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:410 mV @ 10 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-90, SOD-323F
Supplier Device Package:UMD2
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)