VS-VSKEF500/06PBF
Description
DIODE GP 600V 772A INT-A-PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-VSKEF500/06PBF PDF
Type Description
Series:FRED Pt®
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):772A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.66 V @ 500 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):104 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:INT-A-PAK (3)
Supplier Device Package:INT-A-PAK
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C