VS-85HFR10M
Description
DIODE GEN PURP 100V 85A DO203AB
DataSheet
VS-85HFR10M PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 267 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package:DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 180°C