R6201830XXOO
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GP 1.8KV 300A DO200AA R62
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R6201830XXOO PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1800 V
Current - Average Rectified (Io):300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 800 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):6 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1800 V