R6001625XXYA
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 250A DO205
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R6001625XXYA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io):250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 800 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):11 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device Package:DO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C