R6031025HSYA
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1KV 250A DO205
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R6031025HSYA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2 V @ 800 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):1 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device Package:DO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction:-45°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SR1504 A0G
SR1504 A0G
DIODE SCHOTTKY 40V 15A R-6
ES3BC-HF
ES3BC-HF
RECTIFIER SUPER FAST RECOVERY 10
S16M
S16M
DIODE GEN PURP 1KV 16A DO203AA
60260
CONVERTER 3/8" TO 1/2"
DE01044
DE01044
QFP-44/TQFP-44/LQFP-44 TO DIP-44
M61-R6610
M61-R6610
PRINTER RIBBON, 2 IN W X 75 FT L
R6031025HSYA
R6031025HSYA
DIODE GEN PURP 1KV 250A DO205