RB160SS-40HWT2R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 1A KMD2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB160SS-40HWT2R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 700 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:KMD2
Operating Temperature - Junction:150°C