RM25HG-24S
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 25A TO264-3
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RM25HG-24S PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:4 V @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-264-3, TO-264AA
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C