MBR5200VPC-G1
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY DO-27
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBR5200VPC-G1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package:DO-27
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C