RB061QS-20T18R
Description
DIODE SCHOTTKY 20V SMD1006
DataSheet
RB061QS-20T18R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:470 mV @ 2 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 nA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-XDFN
Supplier Device Package:SMD1006
Operating Temperature - Junction:150°C