MBR12100AULPS-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY TO-277A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBR12100AULPS-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:TO-277A
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C