R9G22212CSOO
Description
DIODE GP 2.2KV 1200A DO200AB
DataSheet
R9G22212CSOO PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2200 V
Current - Average Rectified (Io):1200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.3 V @ 1500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):4 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 mA @ 2200 V