CDBMHT120-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123T
DataSheet
CDBMHT120-HF PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:120pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123T
Supplier Device Package:SOD-123HT
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C