FCSP05H40TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA FLIPKY
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FCSP05H40TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Flipky™
Supplier Device Package:Flipky™
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C