CDBMH2100-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123T
DataSheet
CDBMH2100-HF PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:160pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123T
Supplier Device Package:SOD-123T
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C