1N5415US
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 3A D5B
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
1N5415US PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 9 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:E-MELF
Supplier Device Package:D-5B
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C