CR70U-080
Manufacturer
Central Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP800V DO-5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CR70U-080 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 70 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Stud Mount
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package:DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C