CRNA25-1200
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
DIODE GP 1.2KV 15.9A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CRNA25-1200 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):15.9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 25 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220AB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C