SD500N45PSC
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 4.5KV 475A B8
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SD500N45PSC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):4500 V
Current - Average Rectified (Io):475A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.66 V @ 1000 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 4500 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:B-8
Supplier Device Package:B-8
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C