RB053LA-30TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDS
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB053LA-30TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:-
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):-
Current - Average Rectified (Io):-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:-
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:-
Package / Case:-
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RL102-N-0-3-AP
RL102-N-0-3-AP
DIODE GEN PURP 100V 1A A-405
N6200D
N6200D
DIODE
1A5-AP
1A5-AP
DIODE GEN PURP 600V 1A R-1
G2TF02 24-240V AC/DC
G2TF02 24-240V AC/DC
G2TF02 24-240VAC/DC MOTOR WINDIN
90328-303/1805
90328-303/1805
84 FULLY PROGRAMMABLE KEYS MCI 8
HEXAGON SPANNER HEAD, WRENCH SIZ
RB053LA-30TR
RB053LA-30TR
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDS