R5100410XXWA
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 100A DO205AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R5100410XXWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55 V @ 470 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):7 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 mA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:DO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device Package:DO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 200°C