VS-VSKE270-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GP 800V 270A MAGNAPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-VSKE270-08 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):270A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)