VS-50SQ080GTR
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 5A AXIAL
DataSheet
VS-50SQ080GTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:660 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 80 V
Capacitance @ Vr, F:500pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package:DO-204AR
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C