TCF10B60
Manufacturer
KYOCERA Corporation
VIGOR # :
Description
DIODE FAST RECOVERY 600V 10A TO-
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
TCF10B60 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C