R9G22012CSOO
Description
DIODE GEN PURP 2KV 1200A DO200AB
DataSheet
R9G22012CSOO PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
Current - Average Rectified (Io):1200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.3 V @ 1500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):4 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 mA @ 2000 V