DSEP60-03A
Description
DIODE GEN PURP 300V 60A TO247
DataSheet
DSEP60-03A PDF
Type Description
Series:HiPerFRED™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.71 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:650 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247 (HA)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C