RM400HA-34S
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.7KV 400A MODULE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RM400HA-34S PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1700 V
Current - Average Rectified (Io):400A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.5 V @ 400 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1700 V