180NQ035
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 180A HALFPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
180NQ035 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):35 V
Current - Average Rectified (Io):180A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 180 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 mA @ 35 V
Capacitance @ Vr, F:7700pF @ 5V, 1MHz