VS-150SQ030
Description
DIODE GEN PURP 30V 15A DO204AR
DataSheet
VS-150SQ030 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:540 mV @ 15 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.75 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:900pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AR, Axial
Supplier Device Package:DO-204AR
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C