RJS6005TDPN-EJ#T2
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY TO220FP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RJS6005TDPN-EJ#T2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):15A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 15 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AB-2L
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)