DSA1I100SA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DSA1I100SA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:SMA (DO-214AC)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C