MSC020SDA120K
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
SIC SBD 1200 V 20 A TO-220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MSC020SDA120K PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):49A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 200 µA
Capacitance @ Vr, F:1130pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220 [K]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C