BYT30P-1000
Description
DIODE GEN PURP 1KV 30A SOD93-2
DataSheet
BYT30P-1000 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.9 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):165 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:SOD-93-2
Supplier Device Package:SOD-93-2
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C