243NQ100
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 240A HALFPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
243NQ100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:860 mV @ 240 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:6 mA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:5500pF @ 5V, 1MHz