DHF30IM600PN
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220FP
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DHF30IM600PN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.37 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220ABFP
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C