PZU5.6DB2,115
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V
Catalog
Diodes - Zener - Arrays
DataSheet
PZU5.6DB2,115 PDF
Type Description
Series:PZUxDB2
Package:Bulk
Part Status:Active
Configuration:2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:±2%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)