AZ23B6V2-E3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23
DataSheet
AZ23B6V2-E3-18 PDF
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
Tolerance:±2%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C